Ülkemize Seyahat Ve Bae'ne Geri Dönüş

Dubai Başkonsolosluğu 12.06.2020

KOVID-19 salgınıyla mücadele tedbirleri bağlamında ülkemiz ve BAE makamları tarafından seyahatlere ilişkin duyurulan uygulamalar, vatandaşlarımızın bilgilendirilmesi amacıyla aşağıda sunulmaktadır.

ÜLKEMİZE SEYAHAT

- BAE ile Türkiye arasında düzenli tarifeli seferlerin ne zaman başlayacağı henüz belli değildir. Bilet satılması uçuşun yapılacağını garanti etmemektedir. Uçuşlar başladığında duyuru yapılacaktır.

- BAE ile ülkemiz arasında aktarmalı uçuşla seyahat mümkündür. Ancak, kullanılan havayollarının birbirlerine bagajları aktarmamaları veya devam uçuşu yapılacak havayolu şirketinin varılan havalimanının transit bölgesinde kontuarının olmaması halinde, aktarma yapılan ülkeye girilmesi mecburiyeti ortaya çıkabilecektir. Bu nedenle, aktarma yapılacak ülkelerin ve havayollarının uygulamalarının seyahat öncesinde öğrenilmesi, mağduriyet yaşanmaması bakımından önemlidir.

- Yolcular Türkiye’ye varmadan uçakta bir form doldurarak sağlık durumları ve kalacakları adrese ilişkin beyanda bulunacaklardır. Şüphe görülmesi halinde, yolcuya KOVID testi ve tedavi uygulanabilecektir.

- Türkiye’ye girişte karantina zorunluluğu kalkmıştır.

- Sınırlarımız, yasal şartları (vize, giriş yasağı olmaması, vs.) yerine getirmeleri kaydıyla tüm yabancılara tekrar açılmıştır.

BAE’NE GERİ DÖNÜŞ İZNİ

- Sadece BAE Nüfus ve Vatandaşlık Federal Otoritesi (ICA) iznini almış İkamet İzni/Vizesi hamillerinin BAE’ne girmeleri mümkündür. BAE’ye geçici seyahat (turizm, çalışma, eğitim) için ülke dışından vizeye başvurmak veya geçmişte alınmış geçerli vizeyle ülkeye girişleri halen mümkün değildir.

- İzinlerde önceliğin aylardır başvurusuna olumlu cevap bekleyenlere verileceği ve önümüzdeki dönemde seyahat edenlerin ne zaman geri dönebileceklerinin henüz meçhul bulunduğu anlaşılmaktadır.

- İzin başvurusu sadece online (smartservices.ica.gov.ae) yapılabilmektedir. Abu Dabi Büyükelçiliğimiz ve Dubai Başkonsolosluğumuzun bu sürece müdahil olabilmesi mümkün değildir. İzin kararı BAE makamları tarafından verilmektedir.

- İzin başvurusuna olumsuz yanıt alınması halinde yeniden başvurmak mümkündür. Birçok defa olumsuz yanıt alınması durumunda bile başvurmaya devam edilmesi tavsiye olunmaktadır.

- İzin başvurularında yaşanan teknik sıkıntıların, sistemi daha az kişinin kullandığı saatler (sabah erken, gece geç) tercih edilerek aşılabildiği öğrenilmiştir.

-Dönüş uçak biletinin ancak sözkonusu izin temin edildikten sonra satın alınması tavsiye edilmektedir.

BAE'NE GERİ DÖNÜŞ SÜRECİ

BAE makamlarının yaptıkları açıklamalara göre;

- Yolcular uçakta bir form doldurarak sağlık durumları ve ikamet edecekleri adrese ilişkin beyanda bulunacaklardır. Varışta tüm yolculara kontrol ve KOVID testi yapıldıktan sonra, 14 gün zorunlu karantina uygulanacaktır.

- Belli şartların (semptom görülmemesi, ikamet edilen yerin yapısı, evin 60 yaş üstü kimselerle paylaşılmaması vs.) yerine gelmesi halinde, yolcular 14 gün zorunlu ev karantinasına gidebilecektir. Bu yolcuların telefonlarına BAE makamlarının belirlediği izleme uygulamasını yüklemelerinin zorunlu olduğu anlaşılmaktadır.

- Semptom görülmesi veya yukarıda belirtilen şartların yerine gelmemesi halinde yolcular karantina merkezlerinden birine yönlendirilecektir. Karantina masrafları yolcu tarafından karşılanacaktır.

- Varışta yapılan testin sonucunun çıkmasının 12 güne kadar sürebileceği duyurulmuştur. Sonuç negatif gelse bile 14 gün ev karantinasının tamamlanması talep edilmektedir. Testin sonucu pozitif gelen kişiler ise karantina merkezlerinden birine götürülecek ve masraflarını yine kendilerinin karşılamaları gerekecektir.

Saygıyla duyurulur.

Mustafa İlker Kılıç Başkonsolos

1.1.2019 1.1.2019 Miladi Yılbaşı
5.6.2019 6.6.2019 Ramazan Bayramı (tarihler değişebilecektir)
11.8.2019 14.8.2019 Kurban Bayramı (tarihler değişebilecektir)
1.9.2019 1.9.2019 Hicri Yılbaşı
1.9.2019 1.9.2019 Hicri Yılbaşı
29.10.2019 29.10.2019 Cumhuriyet Bayramı
10.11.2019 10.11.2019 Mevlid Kandili
10.11.2019 10.11.2019 Mevlit Kandili
30.11.2019 30.11.2019 Anma Günü
2.12.2019 2.12.2019 BAE Milli Günü