29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Resepsiyonu Konuşması

Elif Çomoğlu Ülgen 30.10.2013
“Excellency Dr Abdullah Bel Haif Al Nuaimi, Minister of Public Works,
Dear Ambassador,
Honourable colleagues,
Dear Friends, brothers and sisters,
Today, we are celebrating the 90th anniversary of the proclamation of the Republic of Turkey. Therefore, I would like to extend my appreciation to all our guests who have joined us in this joyous event tonight.
The Republic of Turkey was founded in 1923 under the leadership of Mustafa Kemal Atatürk. He was a nation builder and a great reformer whose vision has become a source of inspiration not only for the Turkish people, but also for nations which were following in the footsteps of Turkey in their march towards independence and nation-building process.
Atatürk’s vision has paved the way for the young Turkish Republic to become a modern and prosperous state. Pursuing this approach, Turkey has made significant contributions to peace, stability and security around the world. Today, through a proactive and dynamic foreign policy, Turkey builds its relations on political dialogue, economic interdependence and mutual interests.
At bilateral level, I would like to put a special emphasis on the close and brotherly relations between Turkey and the United Arab Emirates.
The warm political climate between Turkey and the UAE constitutes the ground for expanding the cooperation in every possible field. And yet, a vast potential still exists to further improve our relations in a wide range of areas.
We further look to better translate into concrete achievements our bilateral commercial and economic relations.
In today’s world, it has become obvious that formal diplomatic engagement is not enough to establish strong bilateral relationships. Along with increased contacts at political levels, non-official interactions and people-to-people contacts also bear importance than ever in enhancing overall ties. Turkey and Dubai have every means in this regard. More than 5000 Turkish citizens live in Dubai and in the Northern Emirates. Tens of thousands of Emiratis visit Turkey annually.
Existence of this strong human bond further strengthens our ties and serves as a cultural and social bridge between our nations.
Therefore, on this very special day for Turkey, I would like to reiterate my sincere wish to see Turkish-UAE relations further improving and flourishing in every field.
During my tenure of two years by now, I can confidently confess that the Turkish footprint in this beautiful country has been strengthened, not only through numerous high level visits from Turkey to the UAE and vice versa; but also through the will and desire of the people of Turkey and the UAE to recognize each other better, and that’s why we have witnessed an increase of Turkish enterprises, restaurants, hotels, brands exploring the Dubai market day after day. I am very happy and contend to witness this ever growing relationship between our two people.
Last but not least, I would like to extend my heartfelt gratitude to this hotel, RIXOS, which is my second home in Dubai, which graciously embraces the Turkish community and our guests on this important evening tonight, and is an excellent venue to witness Turkish hospitality. I would like to reiterate my appreciation to its founder and to all the team members who tirelessly worked to make this evening a success. Thank you very much RIXOS!

Now, with your permission, now I would like to switch to Turkish, to adress our fellow Turkish brothers and sisters.


Değerli Konuklarımız,
Büyükelçim, sevgili vatandaşlarımız, büyüklerim, dostlarım, kardeşlerim
Cumhuriyetimizin kuruluşunun 90. yıl dönümünde sizleri sevgi ve saygıyla selamlıyorum. Hoşgeldiniz.

Bugün burada, milletimizin en büyük bayramını kutluyoruz.
Atatürk’ün önderliğinde yürütülen istiklal mücadelesinin emsalsiz bir zaferle neticelenmesi ve milletimizin kendi iradesi doğrultusunda yönetimde söz sahibi olmasını sağlayan Cumhuriyet’in kurulması, bu başarı ve bu büyük eser, milletimizin özgüveninin, birlik ve beraberliğinin, bağımsızlık aşkının, müreffeh ve güçlü yarınları hep birlikte kurma anlayışının yansımasıdır. Bununla kıvanç duyuyoruz.

Cumhuriyet’in kuruluşuyla birlikte, Türkiye’nin dünya sahnesinde hak ettiği yeri alabilmesi ve ilelebet payidar kalabilmesi yolunda güçlü bir irade ortaya konulmuştur. Bu irade ve azim, hepimizin içinde, hala o günkü canlılığını ve diriliğini muhafaza etmektedir.

Bugün ülkemiz, ilerleyen demokrasisi, gelişen ekonomisi, zengin insan kaynağı ve müteşebbisleriyle, uluslararası alanda giderek yükselen bir profil sergilemektedir. Türkiye, bugüne kadarki başarılarıyla ümit veren, halkının özgüvenini yükselten bir ülkedir.

Esasen, Dubai’de ve genel olarak Birleşik Arap Emirliklerindeki seçkin Türk toplumu olarak sizler de, bu başarılı, özgüvenli ve örnek Türkiye’nin yurtdışındaki en güzel izdüşümlerinden birisiniz. Dubai’deki Türk vatandaşlarına hizmet eden Başkonsolosluk olarak, bundan büyük gurur duyuyor, sizlerin varlığı ve başarılarıyla iftihar ediyoruz.
Yurt dışındaki vatandaşlarımıza hizmet sunmak, onlara destek olmak amacıyla kurulan Başkonsolosluklarımız, bugün sundukları hizmet kadar, yurtdışındaki vatandaşlarımızdan aldıkları güç ve enerjiyle beslenen, büyüyen, güçlü kurumlar haline gelmişlerdir. Dubai Başkonsolosluğu olarak biz, sizin bizlere verdiğiniz destek, duyduğunuz güven ve sağladığınız imkanlarla daha güçlüyüz. Bunun için tüm vatandaşlarımıza gönülden teşekkür ediyor, sizlerin hizmetinde olmaktan gurur duyduğumuzu yinelemek istiyoruz.
Ben sizlerle tanışalı iki sene olacak. Bu iki sene bana tüm meslek hayatımın tecrübesinden daha fazlasını, daha özlüsünü, daha güzelini öğretti. Ben, görev sürem boyunca, Dubai’de, bu güzel vatanı vatan yapan insan kaynağımızı daha yakından tanımayı, onlara güvenmeyi, hep birlikte dağları aşabilmeyi öğrendim. Sizler, benim ülkeme duyduğum güveni artırıp, çocuklarım için hayal ettiğim geleceğe dair umutlarımı yeşerttiniz. Her birinizle iftihar ediyor, sizleri tanımış olmaktan onur duyuyorum. Ülkemizi yurt dışında, gurbet ellerde temsil eden, şanlı bayrağımızı en yükseklere taşıyan her birinize minnettarım.

Bu çerçevede, bu anlamlı günde, bayrağımızı Dubai’de dalgalandıran bir başka Türk binasında, güçlü Türk otel markası RİXOS’un evsahipliğinde Cumhuriyet bayramımızı kutlayabilmekten ötürü de kıvanç duyuyor, bu anlamlı günde bize destek olduğu, bizi evimizde hissettirdiği için başta kurucusu Sayın Fettah Tamince olmak üzere, tüm RİXOS ailesine şükranlarımı sunuyorum.

Bu duygularla, bütün vatandaşlarımızın, özellikle geleceğimizin umut veren ışıkları sevgili çocuklarımızın ve gençlerimizin Cumhuriyet Bayramı’nı içtenlikle kutluyorum.
Sözlerimi, hep çok sevdiğim, burada görev yaptıktan sonra benim için daha da anlam kazanan büyük şair Mehmet Akif’in unutulmaz dizeleriyle sonlandırmak istiyorum:

Bastığın yerleri 'toprak!' diyerek geçme, tanı:
Düşün altında binlerce kefensiz yatanı.
Sen şehit oğlusun, incitme, yazıktır, atanı:
Verme, dünyaları alsan da, bu cennet vatanı.

Kim bu cennet vatanın uğruna olmaz ki feda?
Şuheda fışkıracak toprağı sıksan, şuheda!
Canı, cananı, bütün varımı alsın da hüda,
Etmesin tek vatanımdan beni dünyada cüda.

Bu vesileyle, Cumhuriyetimizin kurucusu Büyük Atatürk’ü, silah arkadaşlarını ve topraklarımızı vatan yapan aziz şehitlerimizi saygı ve rahmetle, gazilerimizi minnetle anıyorum.

Bütün vatandaşlarımıza bu büyük bayram gününde selam, sevgi ve saygılarımı sunuyorum.
Teşekkür ederim.”

Mustafa İlker Kılıç Başkonsolos

1.1.2019 1.1.2019 Miladi Yılbaşı
5.6.2019 6.6.2019 Ramazan Bayramı (tarihler değişebilecektir)
11.8.2019 14.8.2019 Kurban Bayramı (tarihler değişebilecektir)
1.9.2019 1.9.2019 Hicri Yılbaşı
1.9.2019 1.9.2019 Hicri Yılbaşı
29.10.2019 29.10.2019 Cumhuriyet Bayramı
10.11.2019 10.11.2019 Mevlid Kandili
10.11.2019 10.11.2019 Mevlit Kandili
30.11.2019 30.11.2019 Anma Günü
2.12.2019 2.12.2019 BAE Milli Günü