Türkiye Cumhuriyeti

Dubai Başkonsolosluğu

Başkonsolosluk Duyurusu

E-pasaport Uygulaması Hakkında Duyuru , 16.05.2010

E-PASAPORT UYGULAMASINA İLİŞKİN DUYURU

 

1 Haziran 2010 tarihi itibariyle makinada okunabilir elektronik pasaport (e-Pasaport) uygulamasına geçilecektir. Mevcut pasaportlar 24 Kasım 2015’e kadar geçerli olacaktır.

 Umuma mahsus, hususi ve hizmet damgalı e-Pasaportlar yalnızca Ankara’da Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde kurulan tanzim merkezinde  1 Haziran 2010 tarihinden itibaren verilmeye başlanacaktır. 

 Vatandaşlarımız,  e-Pasaport başvurularını Türkiye’de 81 il ve 110 ilçe emniyet müdürlüğüne, yurt dışında ise çevrimiçi (online) olan  konsolosluklarımıza yapacaklardır.

 E-Pasaport başvurusu konusunda vatandaşlarımızın bilgilendirilmeleri amacıyla bir Çağrı Merkezi kurulmuştur. Çağrı Merkezi,  15 Mayıs 2010 tarihinden itibaren hizmete girecektir.  Vatandaşlarımız, dünyanın her yerinden 7 gün 24 saat boyunca, (+ 90-216) 444 30 20 numaralı telefondan e-Pasaport Çağrı Merkezine ulaşabileceklerdir.

Ayrıca, 23 Mayıs 2010 tarihinden itibaren www.epasaport.gov.tr sitesi üzerinden veya e-Pasaport Çağrı Merkezinden randevu talebinde bulunmaları mümkün olabilecektir.

Başkonsolosluğumuz çevrimdışı (offline) çalıştığı için, Dubai’de yaşayan vatandaşlarımız, bu aşamada e-pasaport başvurularını Başkonsolosluğumuz aracılığı ile maalesef yapamayacaklardır. Arzu eden vatandaşlarımız  yeni pasaport başvurularını Türkiye’ye gittiklerinde yapabilirler.

Gerek çevrimdışı (offline) çalışan temsilciliklerimizin, gerek yaklaşmakta olan yaz tatili çerçevesinde vatandaşlarımızın çoğunun yaşamakta olduğu Avrupa ve Kuzey Amerika ülkelerindekiler başta olmak üzere, tüm temsilciliklerimizce acil durumlarda ve/veya yoğun başvuruları ve uzun beklemeleri önlemek bakımından mevcut eski tip pasaportları uzatmaları veya yeni (eski tip) pasaport tanzim etmeleri uygun görülmektedir. Bununla birlikte, bu uygulama 31 Aralık 2010 tarihi itibarıyla tamamen sona erdirilecektir.