Türkiye Cumhuriyeti

Dubai Başkonsolosluğu

Başkonsolosluk Duyurusu

Dişişleri Bakanliği Stratejik Araştirmalar Merkezi Tarafindan Türk Öğrencilere Yönelik Düzenlenecek 2015 Yaz Okulu'na İlişkin Duyuru , 01.07.2015

Dış politika ve uluslararası ilişkiler alanlarına ilgi duyan üniversiteli gençlerimize Dışişleri Bakanlığımızın faaliyetleri ve ülkemizin dış politikası hakkında doğru ve özlü bilgiler verilmesi amacıyla Bakanlığımız bünyesinde faaliyet gösteren Stratejik Araştırmalar Merkezi (STRM) tarafından 2011 yılından bu yana yaz ve kış okulları düzenlenmektedir.

STRM tarafından, benzer bir eğitim programı yurtdışında yaşayan, lisans ve lisansüstü düzeylerde eğitim gören genç vatandaşlarımız için de gerçekleştirilecektir.

Hedef kitlesi yurt dışında eğitim gören Türk gençleri olan eğitim programı, 31 Ağustos – 4 Eylül 2015 tarihleri arasında Dışişleri Bakanlığımızın Ankara’daki yerleşkesinde gerçekleştirilecektir.

Yaz okuluna başvuruda bulunmak için aşağıdaki şartları taşımak gerekmektedir:
• T.C. Vatandaşı olmak,
• 30 yaşından gün almamış olmak,
• Sosyal bilimler, beşeri bilimler, iktisadi ve idari bilimler ve hukuk alanlarında lisans veya üzeri bir yükseköğrenim programının öğrencisi olmak.


Bu şartları taşıyan adayların başvurularını, eğitimlerini tamamlamalarının ardından takip etmeyi amaçladıkları kariyer hedefleri konusunda yazacakları en fazla 500 kelimelik Türkçe ve İngilizce birer metin ile birlikte, 27 Temmuz – 7 Ağustos 2015 tarihleri arasında Bakanlığımız internet sitesi üzerinden (https://sinav.mfa.gov.tr/) yapmaları gerekmektedir.

Programa ilişkin olarak STRM (www.sam.gov.tr/tr) ve Bakanlığımızın (www.mfa.gov.tr) internet siteleri ile Memleketim portalı (memleketim.gov.tr) aracılığıyla bilgi alınması mümkündür.

Saygıyla duyurulur.