Türkiye Cumhuriyeti

Dubai Başkonsolosluğu

Başkonsolosluk Duyurusu

26. Dönem Milletvekili Genel Seçimleri Hakkında Duyuru-1 , 29.08.2015

Değerli Vatandaşlarımız,

1. Yüksek Seçim Kurulu (YSK) tarafından açıklanan seçim takvimi doğrultusunda, 26. Dönem Milletvekili Genel Seçimleri ülkemizde 1 Kasım 2015 tarihinde yapılacak, yurt dışında ve gümrük kapılarında oy kullanma işlemleri ise 8-25 Ekim arasında gerçekleşecektir.

2. Başkonsolosluğumuz bölgesinde yaşayan vatandaşlarımızın seçimlerde oy kullanabilmeleri için; “Yurtdışı Seçmen Kütüğü”nde Başkonsolosluğumuza kayıtlı olmaları gerekmektedir. Bu doğrultuda, vatandaşlarımızın Yüksek Seçim Kurulu’nun internet sitesinde (www.ysk.gov.tr) yer alan “Yurt Dışı Seçmen Sorgulama” bölümünü ziyaret ederek, “Yurtdışı Seçmen Kütüğü”ne kayıtlı olup olmadıklarını kontrol etmeleri önem taşımaktadır.

Yurt Dışı Seçmen Kütüğü’nde kaydı bulunmayan veya kayıtlarında değişiklik yapılmasını isteyen vatandaşlarımız, 2 Eylül 2015 Çarşamba gününe kadar Başkonsolosluğumuza şahsen başvuru yapabileceklerdir.

26. Dönem Milletvekili Genel Seçiminde kullanılacak olan Yurt Dışı Seçmen Kütüğü 2 Eylül 2015 Çarşamba günü ( Türkiye saati ile 08:00) YSK’nın internet sitesinde ilan edilecektir. www.ysk.gov.tr  internet adresinden kontrol ettiğiniz seçmen bilgilerinizde adres beyanınızın hatalı olduğunu tespit etmeniz halinde, 2 Eylül 2015  (Türkiye saati ile 08.00) ile 10 Eylül 2015 (Türkiye saati ile 17.00) tarihleri arasında Başkonsolosluğumuza şahsen müracaat ederek itiraz başvurusunda bulunabilirsiniz. İtiraz başvurusu için son gün 10 Eylül 2015 (Türkiye saati ile 17.00) olup bu saatten sonra itiraz başvurusu kabul edilmeyecektir. İtiraz başvurularının şahsen yapılması gerekli olup, posta ile itiraz başvurusu yapılması mümkün değildir.

Yerleşim yeri yurt dışı olanlardan askı süresi içinde yurt içinde bulunanların, en yakın nüfus müdürlüğüne pasaportları ile birlikte müracaat ederek Adres Beyan Formu doldurmaları ve adres tescil işlemini yaptırmaları gerekli olup, nüfus müdürlüğünce tescil edilen adrese ilişkin imzalı ve onaylı adres beyan formunun bir örneği ve eklerini Yurt Dışı İlçe Seçim Kurulu Başkanlığı’na doğrudan vermeleri ya da ilçe seçim kurulları aracılığıyla iletmeleri halinde kayıtları yapılır.

Saygıyla duyurulur.

T.C. DUBAİ BAŞKONSOLOSLUĞU